Homepage
➝ poradenstvi
➝ clanky
➝ reprodukce-prasat
➝ 107-jak-preklenout-letni-mesice-v-reprodukci-prasnic
22.01.2008 JAK PŘEKLENOUT LETNÍ MĚSÍCE V REPRODUKCI PRASNIC
Letní období je vždy z pohledu reprodukce prasnic velmi rizikové. Případný neúspěch v tomto období se negativně promítne do výsledků celého úseku výroby vepřového masa v zemědělském podniku v daném roce. Je nutné tudíž dbát na každý detail celého procesu reprodukce a věnovat zvýšenou pozornost všem potencionálním rizikům.
Skladování inseminačních dávek:
Další výhodou inseminačních dávek je možnost využití heterospremie, jež nám zaručuje, že inseminujeme všechny prasnice v daný okamžik opravdu s těmi nejlepšími spermiemi jež máme momentálně k dispozici. Je zde ale podmínka, že tato heterospermie bude připravena až těsně před inseminací. Důvodem je semenná plazma jednotlivých kanců, jež může při dlouhodobém působení negativně ovlivnit spermie druhého kance. V nedávné době všichni chovatelé obdrželi do svých chovů spolu s inseminačními dávkami balíček s trubičkami a návodem na přípravu heterospermie. Pokud se tak u někoho nestalo, má možnost si tento balíček zdarma objednat na obou našich inseminačních stanicích kanců. To platí také pro další objednávky po spotřebování všech trubiček.
Příprava pravé heterospermie: Příklad: V pondělí doručené inseminační dávky se míchají mezi sebou pondělí, úterý a středa ráno. Pondělní nespotřebované inseminační dávky se namíchají se středečními po jejich doručení a po jejich zchlazení na teplotu pondělních dávek po dobu cca 1-2 hodin. V případě, že dávky jsou doručeny příliš pozdě, použijí se k přípravě heterospermie pouze čerstvé inseminační dávky a míchání starých inseminačních dávek s novými se provede další den ráno.
- efekt především v plodnosti
Jak všichni víme, zákony biologie jsou neúprosné a jedním z nich je, že každá živá buňka od okamžiku svého vzniku začíná stárnout. U spermií platí tato zásada stejně. To znamená, že po dokončení svého vývoje ve varleti a v nadvarleti a následně plného vyzrání v oplození schopnou spermii po ejakulaci začíná nevratný proces jejího stárnutí, jež je spojen zejména s klesající kvalitou každé spermie - snižování oplozovací schopnosti. I při použití těch nejkvalitnějších ředidel jež jsou na trhu k dispozici neumíme tento proces zastavit, ale pouze ho zpomalit. Letní období je však pro kance velkou zátěží, jež se v první řadě projevuje na kvalitě spermiogeneze. V praxi se to projevuje vyšším procentem inseminačních dávek se zhoršenou kvalitou již za kratší dobu než 3 dny. Pro udržení úrovně výsledků u našich chovatelů jsme se proto rozhodli v letošním roce od 2.7.2007 zavést rozvoz inseminačních dávek 4x týdně (tj. pondělí, úterý, středa a pátek). Pro chovatele to znamená, že všechny odstavené prasnice budou inseminovány prakticky čerstvým semenem. Výsledky z chovů, kde se takto pracovalo již v minulých letech, nám udávají nárůst v plodnosti 0,2 - 0,3 všech narozených selat. Dále při častějším objednávání inseminačních dávek se lépe odhaduje jejich potřebný počet, což snižuje počet nespotřebovaných inseminačních dávek. To jsou argumenty, jež nelze ignorovat, a proto v průběhu letních měsíců - červenec až září bude organizován rozvoz inseminačních dávek 4x týdně. Mírný nárůst v ceně za inseminační dávku, jež pokrývá náklady na rozvoz inseminačních dávek se tak chovateli bohatě vrátí. V posledních letech se u nás postupně prosazují různé způsoby intrauterinní inseminace. Tím posledním je pak systém ABSOLUTE. Princip tohoto způsobu inseminace je, že se inseminační dávka vpravuje hluboko do pohlavních orgánů prasnice - až za děložní krček. Tím se snižují zpětné výtoky inseminační dávky při inseminaci ale zejména po inseminaci. Děložní krček je navíc poslední bariéra před vstupem do organismu a je zde silná činnost imunitního systému, jež má snahu zamezit všemu cizímu před vstupem dovnitř tj. i spermiím. Spermie jsou sice vybaveny mechanismem, jenž je činí pro imunitní systém prasnice "neviditelnými", ale i tak je jich značná část v děložním krčku poškozena nebo zlikvidována. Tímto způsobem tedy dostáváme více spermií hlouběji do pohlavních orgánů prasnice a tyto jsou o vyšší kvalitě (byly ušetřeny ataku imunitního systému v děložním krčku). V letním období jsou prasnice více stresovány (vysoká teplota ve stájích), což vede k vyšší aktivaci imunitního systému, jež se projeví vyšší "selekcí" spermií s děložním krčku a při průchodu pohlavním aparátem prasnice.
Zavaděče AbsoluteSOW a AbsoluteGILT jsou jemné, ohebné, šetrné, bezpečné, efektivní a může je začít používat každý běžně proškolený inseminační technik. Zavaděče Absolute nevtlačují a nevyrývají svoji cestu skrz citlivé tkáně krčku. Namísto toho si představte zakulacenou membránu nafukující se pod hydraulickým tlakem a bezpečně si nacházející cestu skrz krček inseminovaného zvířete. Membrána, která se vysunuje z její vnitřní části ven a postupně tak postupuje krčkem, má na jejím začátku tvar jemně nafouknutého balónku, s jehož pomocí si bezpečně otevírá cestu krčkem. Doba průměrné inseminace není delší než 1 minuta. Tím se ušetří spousty času, jež pak inseminační technici mohou věnovat kontrola přebíhání a zejména pak stimulaci a výběru prasniček. V oblasti reprodukce jsou i další kapitoly jež je nutné zabezpečit pro správné fungování celého úseku produkce selat. Takto bychom se mohli zabývat stimulací prasniček a prasnic (přirozenou cestou i pomocí medikamentů) k nástupu říje, výběru prasnic a prasniček k inseminaci, vhodnou inseminací vzhledem k ovulaci, atd. Velmi důležitou je také oblast výživy po stránce pokrytí všech živinových potřeb zvířat, ale i po stránce zdravotní nezávadnosti. Pozornost si také jistě zaslouží krmná technika a napájení plemenic v průběhu březosti a další. Tyto záležitosti už ale překračují rámec mého příspěvku, v němž jsem chtěl upozornit na některé záležitosti jenž jsou v nadcházejícím letním období velmi důležité pro zvládnutí celého procesu reprodukce prasnic.
Ing. Jiří Aust
Postup: 5x zmáčknout každou tubu, aby došlo k důkladnému promíchání obou inseminačních dávek
Zavaděč AbsoluteSOW pro prasnice
Zavaděč AbsoluteGILT pro prasničky |
|
|