Homepage
➝ poradenstvi
➝ clanky
➝ skot
➝ 70-vyuziti-rozboru-skd-v-kontrole-vyzivy-skotu
06.12.2007 VYUŽITÍ ROZBORŮ SKD V KONTROLE VÝŽIVY SKOTUO výživě a potřebách skotu, zvláště pak vysokoprodukčních dojnic, toho bylo publikováno mnoho a s novými poznatky ještě mnoho napsáno bude. Bez stále nových, odborných a v praxi ověřených poznatků se dnes moderní výživa stěží obejde. Kvalitních odborně fundovaných poznatků nebude nikdy dostatek a je jen na nás výživářích, abychom tyto ověřené poznatky úspěšně aplikovali v praxi. Znát skutečné složení SKD (směsné krmné dávky ) na žlabu je pro výživáře jednou z nejdůležitějších informací. Dobrý výživář je schopen správně zhodnotit KD (krmná dávka) na žlabu z hlediska struktury, zamíchatelnosti komponentů, sušiny apod. K tomu, aby bylo možno, jak preventivně, tak i cíleně, řešit možné zdravotní, reprodukční ale i ekonomické problémy, je důležité znát ve velice krátké době zda KD ve žlabu odpovídá stanoveným KD i z hlediska živinového složení. Ve většině případů začínáme tušit, že není něco v pořádku až když výsledky neodpovídají daným možnostem jednotlivých chovů.
Proto jsme si v praxi ověřili a také potvrdili (metab. testy, KU, složkami
mléka apod. ), že problémy v chovech, ať už se jedná o zdravotní stav,
užitkovost nebo reprodukci, jsou úměrné toleranci ve složení a kvalitě KD na
žlabu oproti stanoveným krmným dávkám. Současně jsme se přesvědčili, že ve většině chovů přistupuje management velice zodpovědně k této problematice a SKD byly namíchány téměř se 100% přesností a také to jsou chovy velice úspěšné. Na druhé straně jsme se přesvědčili, že ne ve všech chovech je tato problematika zvládnutá, a rozdíly ve složení SKD činily 10 i více procent. Tyto chovy v žádném případě nemohou být se svými výsledky spokojeny a také se jednalo o chovy, které nejsou úspěšné ani ekonomicky. Průkaznost našich zjištění jsme si ověřili v chovech, ve kterých jsme zjistili výraznější rozdíly (nad 2%) ve složení a kvalitě KD a zároveň chov nedosahoval předpokládaných výsledků. Zajímalo nás, zda v chovu nastanou výraznější zlepšení, pokud se dostaneme ve složení SKD na požadovanou toleranci. A znovu jsme prokázali, že zlepšení výsledků je úměrné tomu, jak jsou dodržovány SKD.
Tímto postupem je možné s relativně velkou přesností určit a poukázat na
možná rizika v chovech, ale zároveň i s předstihem analyzovat příčiny nedodržení
stanovených KD, hledat a navrhovat patřičná opatření. Zastáváme názor, že mezi výživou (krmením), užitkovostí, zdravotním stavem a reprodukcí je jednoduchá rovnice. Pokud krávy dostanou stanovenou a doporučenou KD, která odpovídá po stránce množství, složení a kvality, také výsledky jsou v chovech odpovídající. Jinak to není a kdo hledá příčiny jinde je na falešné cestě a nebude ve výrobě mléka ekonomicky úspěšný.
Proto považujeme v tomto článku za důležité upozornit management v chovu
skotu, aby věnoval patřičnou pozornost této problematice. Mnohokrát jsme se
totiž v praxi přesvědčili, že i bez následného zvyšování nákladů a investic je
možné výrazným způsobem zlepšovat výsledky v chovu skotu a obstát tak v náročném
ekonomickém prostředí. Petr Liška, Genoservis – poradenství s.r.o |
|
|