Homepage
➝ poradenstvi
➝ clanky
➝ slechteni-skotu
➝ 50-selekce-na-koncetiny-zalezi-na-zemi-puvodu-zvirat
08.11.2007 SELEKCE NA KONČETINY- ZÁLEŽÍ NA ZEMI PŮVODU ZVÍŘATGlobální harmonizace má za následek zlepšování konverze plemenných hodnot pro typové indexy z jedné země na druhou. Stále to ale ještě není úplně perfektní. Co se týká nohou a paznehtů, je stále co zlepšovat. Týká se to určitě celkového skóre pro nohy a paznehty (feet and legs score), pro objasnění tohoto znaku v různých zemích uvádí Holstein International (HI) tento článek.
Z rozhovorů s chovateli je evidentní že: Nohy a paznehty krav jsou velmi důležitým znakem. A tato důležitost poroste se zvětšováním stád. Není proto překvapením, že při selekci býků je hodně důrazu kladeno na dědivost dobrých končetin. Ale víme vůbec co v každé situaci selektujeme? Například pokud vybíráme býky s vysokým indexem nohou a končetin v Kanadě, Itálii a Francii?
Harmonizace
Chodivost
Lucy Andrews dodává, že lokomoce má vysokou korelaci s celkovým skóre pro končetiny (0,98 !). Korelace s postojem končetin zezadu je také vysoká a z tohoto důvodu se tento znak v lineárním hodnocení ve V. Britanii již nepoužívá. Britové zdůrazňují potřebu dobré lokomoce na dnešních farmách, s ohledem na rostoucí počet velkých farem a rostoucí užitkovost. Jako pomůcka pro chovatele se používají 4 stupně pro lokomoci: V Kanadě bude lokomoce zařazena jako zkušební znak v polovině roku 2005. „Lokomoce bude hodnocena pouze na volných stájích, protože v Kanadě je ještě řada vazných stájí. Hodnotíme postoj zadních končetin zezadu od roku 1998 a pokud se podíváme na různé definice lokomoce ve světě, tak mají všude velkou korelaci právě s postojem zadních končetin zezadu. Výsledky našich výzkumů ohledně lokomoce nás vedou ke krokům kterými se budeme ubírat v budoucnu,“ vysvětluje Jay Shanon z Holstein Canada. Náš dojem je takový, že lokomoce může být velmi snadno vypočtena na základě jiných znaků končetin. Jinými slovy, krávy se strmým postojem končetin s dostatečnou hloubkou patek a s průměrným postojem končetin z boku a se strmým postojem končetin zezadu mají i dobrou chodivost.“
Vědecké znaky Tabulka 1: Přehled lineárního hodnocení znaku pro končetiny v různých zemích Země Lineární znaky pro končetiny Austrálie Postoj zadních končetin – z boku, kvalita kostí Kanada Zadní končetiny – postoj zezadu, postoj zadních končetin – z boku, úhel spěnky, hloubka paspárku, kvalita kostí Dánsko Zadní končetiny – postoj zezadu, postoj zadních končetin – z boku, úhel spěnky, kvalita hlezna, kvalita kostí Německo Zadní končetiny – postoj zezadu, postoj zadních končetin – z boku, úhel spěnky, kvalita hlezna Francie Zadní končetiny – postoj zezadu, postoj zadních končetin – z boku, úhel spěnky, chodivost Velká Británie postoj zadních končetin – z boku, úhel spěnky, chodivost Holandsko Zadní končetiny – postoj zezadu, postoj zadních končetin – z boku, úhel spěnky, chodivost Nový Zéland postoj zadních končetin – z boku Španělsko Zadní končetiny – postoj zezadu, postoj zadních končetin – z boku, úhel spěnky, chodivost USA Zadní končetiny – postoj zezadu, postoj zadních končetin – z boku, úhel spěnky Švédsko Zadní končetiny – postoj zezadu, postoj zadních končetin – z boku, úhel spěnky, kvalita kostí, kvalita hlezna Švýcarsko Zadní končetiny – postoj zezadu, postoj zadních končetin – z boku, úhel spěnky, kvalita kostí, chodivost, hl. paspárku
Rozdílné výpočty Tabulka 2: Složení plemenné hodnoty pro celkové skóre končetin v různých zemích Zem Složení plemenné hodnoty pro celkové skóre končetin Austrálie Není celkové skore pro končetiny Kanada 25% úhel spnky, 25% hloubka paspárku, 20% postoj zadních končetin zezadu, 15% postoj zadních končetin zboku, 15% kvalita kostí Kanada nový* 26% postoj zadních končetin zezadu, 25% úhel spnky, 22% hloubka paspárku, 17% postoj zadních končetin zboku, 10% kvalita kostí Dánsko 31% úhel spnky, 25% kvalita hlezna, 19% postoj zadních končetin zezadu, 15% kvalita kostí, 10% pos. zad. kon. zboku Nmecko 30% postoj zadních končetin zboku, 30% pazneht, 20% kvalita hlezna, 20% postoj zadních končetin zezadu Francie 100% chodivost Velká Británie 100% celkové hodnocení bonitéra Itálie 50% celkové hodnocení bonitérem (50% úhel spnky, postoj zadních končetin zezadu, postoj zadních končetin zboku) Holandsko 100% celkové hodnocení bonitéra Nový Zéland Není celkové skore pro končetiny Španlsko 55% celkové hodnocení bonitérem (45% postoj zadních končetin zezadu, postoj zadních končetin zboku, úhel spnky) USA 50% celkové hodnocení bonitérem (50% úhel spnky, postoj zadních končetin zezadu, postoj zadních končetin zboku) Švédsko 30% postoj zadních končetin zezadu, 25% úhel spnky, 18% kvalita hlezna, 17% kvalita kostí, 10% postoj zadních končetin zboku Švýcarsko 18% úhel spnky, 18% postoj zadních končetin zezadu, 18% postoj zadních končetin zboku, 18% hloubka paspárku, 14% chodivost, 14% kvalita kostí * nový index – od poloviny roku 2005 Země jako Austrálie a N. Zéland nemají celkové skóre končetin a složení tohoto znaku je také různé. Například ve Velké Británii a v Holandsku plemenná hodnota pro skóre končetin vychází 100 % z hodnocení bonitérů, narozdíl od zemí jako Kanada, Německo a Švédsko, kde skóre pro končetiny je vypočteno z několika různých lineárních znaků. Další země, jako Itálie, Španělsko a USA používají kombinaci obou metod. Navíc je opravdu veliká variabilita ve výpočtu celkové plemenné hodnoty pro končetiny. Ve Francii je do celkového skóre započtena lokomoce. V Kanadě zase je 50 % celkového skóre končetin dáno informacemi o paznehtu (úhel paznehtu a hloubka patky).
Addison a Rubens Tabulka 3: Plemenná hodnota pro celkové skóre končetindeseti býků na základě hodnocení dcer z druhého nasazení v Kanadě, Německu, Holandsku a USA Býk Kanada Nmecko Velká Británie Holandsko USA Aaron 9 129 +2.79 113 2,67 Addison -7 90 -0,12 102 0,78 Emerson 8 123 1,25 103 0,95 Juror -1 88 0,46 100 -0,13 Manat -1 124 0,06 103 0,24 Mtoto 6 127 2,8 108 1,25 Rubens RC 12 116 1,37 95 1,01 Rudolph 1 109 1,04 100 -0,17 Storm 8 130 3,24 109 2 Celsius 8 119 3,38 109 1,2 Tito býci byli uvedeni pouze jako příklad. Býci jako Aaron a Storm mají velmi vysoké skóre pro končetiny ve všech zemích a Juror má průměrné hodnoty (nebo lehce podprůměrné) ve všech zemích. U Emersona je dosti veliká variabilita v různých zemích. Manat je průměrný ve všech zemích kromě Německa kde je hodnocen velmi vysoko. Opravdu pozoruhodné jsou čísla u Rubense RC a Addisona, speciálně pokud hodnotíme jejich výsledky ve vlastních zemích (Kanada a Holandsko). V Holandsku má Addison PH 102 (lehce nad průměrem), ale v Kanadě má skutečně negativní skóre (-7). Naproti tomu Rubens má v Kanadě +12, ale v Holandsku má RPH jen 95 (podprůměrné). Pro kvalitu kostí, lineární znak v Kanadě, který je součástí skóre pro končetiny, má Rubens maximálně pozitivní skóre (+15), kdežto Addison má v tomto znaku negativní skóre (-12). Podle holandských bonitérů mají dcery Addisona daleko lepší chodivost, než je tomu u Rubense. Takže buďte opatrní, pokud chcete srovnávat býky podle jejich skóre končetin. Speciálně když neznáte, z čeho se index vypočte. Pro WHFF je to urgentní případ pro nastartování dalšího sjednocování výpočtu. Pak jednou nastane doba, kdy býci z různých zemí budou mít cca stejné lineární znaky. „Končetiny a paznehty jsou pro krávy stejně důležité jako kvalitní pneumatiky pro Ferrari.“
|
|
|