Homepage skot salers

Salers

Plemeno Salers je původem francouzské plemeno pochází z oblasti vulkanického pohoří v Centrálním masivu. Bylo vyšlechtěno na tvrdost a přežitelnost v tvrdém klimatu s ohledem na přírůstek a produkci masa. Je to plemeno odlišné od jiných francouzských plemen a je podobné červeným plemenům z jihozápadní Evropy. V šedesátých letech bylo plemeno Salers rozšířeno v celé Francii. V současné době je chováno asi 170 tisíc krav v jižní, severní a severovýchodní Francii. Mnoho chovů využívá toto plemeno při přechodu z dojeného skotu na chov masného skotu. V průběhu zimy jsou zvířata chována v údolích, na jaře jsou vyháněna na horské pastviny. Plemeno je v hlavní oblasti chovu a i v celé Francii využíváno ke křížení s ostatními masnými plemeny (Charolais, Limousin, Blonde d´Aquitaine). Používá se hlavně k produkci čistokrevných zvířat a zvláště ceněných kříženců, vhodných jako zástav pro specializované podniky pro výrobu masa.

Jedná se o plemeno velkého tělesného rámce, které barvou může někomu připomínat plemeno limousin. Salerský skot je mírné povahy, zvířata ráda opětují pozornost svému chovateli a při manipulaci jsou snadno ovladatelná a přizpůsobivá, rychle se adaptují na nové prostředí. Salers výborně snáší zimu a pobyt ve sněhu je zvířatům veskrze příjemný. Větším problémem jsou velká horka, kdy se dobytek, který nemá možnost úkrytu ve stínu, díky hustému osrstění potí. Salerský skot je černorohý, tzn. s černou rohovinou, která je velmi odolná i ve tvrdých terénech a proto není plemeno náročné na ošetřování paznehtů. Vyniká dobrou plodností, snadnými porody a vzhledem k vysoké mléčnosti krav, dosahují telata i velmi dobré růstové schopnosti. V zemi původu je část krav zařazována do produkce mléka a z něho jsou vyráběny speciální sýry.

Od prvního importu v r. 1995, kdy bylo dovezeno 24 kusů jalovic na farmy pánů Kramla a Sovy ,třetí chov Salerse vznikl na základě embryí, které byly získány z importovaných jalovic. V roce 1999 vznikl další chov ve východních Čechách na farmě Ranče 3x/D Nové Ransko v okrese Havl.Brod. Jalovice a krávy byly do tohoto chovu importovány ze SRN.V současné době probíhá ověřování vhodnosti plemene Salers pro podmínky ČR. Z výsledků, které jsou průběžně publikovány, jednoznačně vyplývá, že chov tohoto plemene má v našich podmínkách opodstatnění jak v čistokrevné plemenitbě, tak i v užitkovém křížení. Dosahovaná užitkovost je ve shodných podmínkách plně srovnatelná s ostatními u nás chovanými plemeny velkého tělesného rámce.